پایگاه خبری هفت شهر نیوز
23:04:05 - دوشنبه 22 آذر 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بازیافت خودرو فرسوده
هدف از بازیافت خودرو استفاده از قطعات خودرو جهت استفاده مجدد در بازیافت مواد مورد استفاده در ساخت خودرو می باشد نظیر آلومنیوم، آهن، پلاستیک، مس و برنز تقریبا تمامی قطعات یک خودرو قابل بازیافت است و نرخ بازیافت بیش از ۹۰% می باشد. به طور نمونه تایر ، شیشه ها ، باطری، آهن و […]

322

هدف از بازیافت خودرو استفاده از قطعات خودرو جهت استفاده مجدد در بازیافت مواد مورد استفاده در ساخت خودرو می باشد نظیر آلومنیوم، آهن، پلاستیک، مس و برنز

تقریبا تمامی قطعات یک خودرو قابل بازیافت است و نرخ بازیافت بیش از ۹۰% می باشد. به طور نمونه تایر ، شیشه ها ، باطری، آهن و فولاد، چرخها، رادیاتور جبعه دنده به طور کامل بازیافت می‌‌شود. در کشور سالانه میلیون ها حلقه تایر تولید می شود که قابلیت بازیافت ۸۰% دارند به طور معمولی تایرهای بازیافتی برای جاده سازی، ساخت پیاده رو و کف پوش استفاده می شوند . شیشه بازیافتی نیز برای ساخت کاشی، مورد استفاده قرار می گیرد .با بازیافت یک تن شیشه از مصرف ۳۰ لیتر نفت صرفه جویی می شود. آهن و فولاد خودرو های فرسوده برای ساخت مواد مختلف استفاده می شود.

2

مراحل بازیافت خودرو :

بازرسی اولیه

در ابتدا خودرو توسط کارشناس بازرسی می شود تا مشخص شود که آیا قابل تعمیر می باشد یا خیر؟ اگر تعمیر خودرو غیراقصادی باشد به قسمت بازیافت منتقل می شود.

خارج کردن مایعات

در مرحله اول مایعات موجود خودرو نظیر سوخت، روغن، گاز، ضدیخ، روغن ترمز جدا می شوند و در مکان ایمنی نگهداری می شوند. روغن موتور صورت داشتن کیفیت مناسب قابل استفاده مجدد می باشد.

جدا کردن موتور

موتور خودرو از بدنه جدا می شود و قطعات سالم آن جدا شده تا دوباره مورد استفاده قرار گیرد . یعضی دیگر از قطعات نظیر باطری و تایر ها نیز جدا می شوند تا بازیافت یا استفاده مجدد شوند.

خرد کردن بدنه

پس از جدا سازی قطعات مفید خودرو ، بدنه و دیگر قسمت ها وارد خط خرد کننده می شوند و به قطعات کوچک تبدیل می شوند.

جداسازی فلزات و غیر

قطعات خرد شده خودرو سپس وارد خط جدا سازی می شوند که شامل تکنولوژی های مختلف می باشد که شامل جدا کننده آهنربایی، الکتریکی ، لیزری و مادون قرمز می باشد.

فلزات مختلف نظیر آهن، مس و برنز در این مرحله جدا می شوند و به عنوان مواد اولیه به فروش می رسند.

استفاده از آهن و فولاد بازیافتی مصرف سنگ آهن و میزان انرژی مصرفی را کاهش می دهد همچنین میزان آلودگی آب و هوا را به شدت کاهش می دهد جدول میزان تأثیر استفاده از آهن قراضه را برروی میزان مصرف مواد خام، انرژی و آلودگی های محیط زیست نشان می دهد.

1

مزایای استفاده از آهن قراضه به جای سنگ آهن بر روی مصرف انرژی و میزان آلودگی‌ زیست محیطی‌

در شکل زیر قسمت های مختلف یک خودرو در فرایند بازیافت نشان می دهد.

 

به شبکه تجارت ایران اروپا بپیوندید.

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز