پایگاه خبری هفت شهر نیوز
22:51:04 - شنبه 10 بهم 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تا دیروز با نام زیتون رودبار نان می خوردید و امروز آتش برخرمن زیتون می زنید
متاسفانه دوم بهمن ماه خبری روی خروجی یکی از شعبات استانی خبرگزاری های کشور قرار گرفت که یکی از باغداران زیتون که خود در این شهرستان با استفاده از تسهیلات دولتی باغ عریض و طویلی را برای خود رقم زده برچسب غیر بهداشتی بودن را بر روی محصولات زیتون رودبار حک می کند. این خبر […]

IMG_1094

متاسفانه دوم بهمن ماه خبری روی خروجی یکی از شعبات استانی خبرگزاری های کشور قرار گرفت که یکی از باغداران زیتون که خود در این شهرستان با استفاده از تسهیلات دولتی باغ عریض و طویلی را برای خود رقم زده برچسب غیر بهداشتی بودن را بر روی محصولات زیتون رودبار حک می کند.

این خبر با واکنش های از سوی بازاریان زیتون، باغداران و مسئولان امر همراه بود که در ادامه به آن می پردازیم.

رئیس اتحادیه فروش محصولات زیتون رودبار، نسبت به گفتگوی خبری یکی از باغداران زیتون که گفته بود محصولات زیتون رودبار غیر بهداشتی است واکنش نشان داد و به خبرنگار هفته نامه نسیم گفت: بیان این مطلب از سوی اظهار کننده کاملا غیر کارشناسی و مغرضانه است.

محمود (داوود) صفری، ادامه داد: این باغدار در شرایطی ادعای غیر بهداشتی بودن محصولات زیتون را مطرح می کند که چند سالی است مرکز تست پانل زیتون و روغن زیتون برای اولین بار در کشور با حضور کارشناسان خبره در ایستگاه تحقیقات زیتون رودبار فعالیت خود را آغاز نموده و از محصولات واحدهای رودبار نمونه گیری می نماید.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن به صورت منسجم گشت های مشترکی از سوی شبکه و مرکز بهداشت، اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه محصولات زیتون شهرستان رودبار به منظور نظارت دقیق بر کسبه بازار زیتون انجام می پذیرد و هرگونه تخلف و غیر بهداشتی بودن را گزارش و متخلف جریمه می شود.

رئیس اتحادیه فروش محصولات زیتون رودبار، تصریح کرد: اظهار کننده مطلب در حالی محصول زیتون این شهرستان را تحت شعاع قرار می دهد که خودش از دهه هفتاد تا سال ۹۴ زیتون و روغن زیتون در همین شهرستان استحصال کرده و به بازار عرضه نموده، چرا تا امروز خبری از غیر بهداشتی بودن را به میان نیاورده است.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که محصولات زیتون رودبار را فرآوری می کنند مردان و زنانی هستند که کشت زیتون به صورت آبا و اجدادی نسل به نسل، سینه به سینه چرخیده و به آنها منتقل شده است و یقینا محصول بدست آمده حاصل دست رنج این باغداران است.

صفری، بیان داشت: در کشور بیش از ۲۶ استان در حال حاضر مشغول تولید زیتون هستند که برای فروش زیتون خود، به نام رودبار تکیه دارند یا زیتون خود را در رودبار می فروشند یا اسم رودبار را روی محصول تولیدی خود می نهند.

وی با بیان اینکه مردمی که سوغات زیتون خود را از رودبار تهیه کرده اند خود گواهی بهداشتی و تمیز بودن زیتون و برخورد مناسب بازاریان با آنان هستند و به نظرات مغرضانه و غیر کارشناسی یک نفر اعتنایی نمی کنند.

رئیس اتحادیه فروش محصولات زیتون رودبار بیان نمود: حدود ۲۵۰ واحد زیتون فروشی در رودبار فعال است که با رعایت نکات بهداشتی و اصولی محصول زیتون خود را عرضه می کنند تنها معدودی دست فروش زیتون وجود دارد که ناگزیر برای تامین و امرار معاش زندگی در کنار جاده اقدام به فروش زیتون می کنند.

وی، افزود: بیش از ۲۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم با تولید و عرضه محصولات زیتون ارتزاق می کنند و به اشتغال مشغولند.

وی ادامه داد: بسیاری از کارخانجات زیتون رودبار از پیشرفته ترین تجهیزات استحصال زیتون برخوردارند و بی انصافی است که بگوییم این کارخانجات زیتون غیر بهداشتی تولید می کنند.

به گفته صفری فرآوری روغن زیتون پس از مراحل شستشوی مکانیزه با نظارت دقیق کارشناسان فنی و بهداشتی و پس از گذراندن مراحل آزمایش و تست میکروبی انجام می پذیرد و سپس به بازار زیتون عرضه می شود.

وی بیان داشت: اظهارات نامبرده مربوط به قبل از زمان دهه شصت، زمانی که دستگاه های روغنکشی سنگ آسیابی بوده و به شکل سنتی روغن گرفته می شد نه حال حاضر که کلیه دستگاههای روغنکشی مکانیزه و دستگاه های مدرن روز دنیا می باشد.

وی با بیان اینکه ارتقای کیفیت محصول زیتون نیز در دستور کار مسئولین شهرستان رودبار قرار دارد، ابراز داشت: کمیته فنی زیتون رودبار مدتی پیش با مسئولیت فرماندار محترم شهرستان رودبار تشکیل شدتا با مشارکت ادارات گروه هدف از جمله ایستگاه تحقیقات زیتون، جهاد کشاورزی، اتاق اصناف، اداره صنعت و معدن و تجارت، اتحادیه محصولات زیتون و… در جهت ارتقای محصولات زیتون تصمیم گیری شود.

رئیس اتحادیه فروش محصولات زیتون رودبار، با گلایه از رسانه ای که خبر غیر کارشناسی یک باغدار را منتشر کرد، گفت: یک رسانه متعهد نباید بدون آنکه صحت و سقم مطلبی را مطمئن شود اقدام به انتشار مطلب نمایند و بازار یک شهرستان را دچار تشویش کند.

وی خواستار عذرخواهی آن باغدار غیربومی از جامعه بازاریان زیتون و باغداران زحمت کش رودبار شد و گفت: این مطلب از طریق مبادی ذی ربط پیگیری می شود.

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز