پایگاه خبری هفت شهر نیوز
13:26:49 - دوشنبه 21 دی 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تنش‌ آفرینی عربستان علیه ایران به دلیل برهم زدن توافق هسته ای بدست آمده است
تنش‌ آفرینی عربستان علیه ایران به دلیل برهم زدن توافق هسته ای بدست آمده است تنش‌ آفرینی عربستان علیه ایران با شروع مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ آغاز شد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که عربستان از توافق هسته‌ای به دست آمده شدیداً خشمگین است و به همین دلیل، در پی بر هم […]

Untitled-1

تنش‌ آفرینی عربستان علیه ایران به دلیل برهم زدن توافق هسته ای بدست آمده است

تنش‌ آفرینی عربستان علیه ایران با شروع مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ آغاز شد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که عربستان از توافق هسته‌ای به دست آمده شدیداً خشمگین است و به همین دلیل، در پی بر هم زدن بازی در منطقه است.

مجله فارن پالیسی در شماره اخیر خود به قلم رئیس سابق میز ایران در وزارت خارجه آمریکا به موضوع تنش‌های به‌وجود آمده بین ایران و عربستان سعودی پرداخته و نوشته است: عربستان در روزهای اخیر، شرایط سختی برای خاورمیانه به‌وجود آورده است. به نوشته وی، با بررسی اقدامات اخیر سعودی ها، یک پرسش اساسی به ذهن متبادر می‌شود که عربستان سعودی دقیقا چه غلطی می‌کند؟

این سؤال فعلا پاسخ چندان مطمئنی ندارد. از زمانی که صدام حسین در عراق ساقط شد، عربستان سعودی با ایجاد هزینه برای ایران به‌دنبال اهداف ژئوپلیتیک خود بوده است. توافق بین ایران و کشورهای ۱+۵موجب شد عربستان به این هراس بیفتد که قدرت ژئوپلیتیک ایران بیش از پیش افزایش یابد. از سوی دیگر، عربستان سعودی به چشم می‌بیند که بیشتر ترجیحات منطقه‌ای ایالات‌متحده در خاورمیانه با سیاست‌های عربستان همخوان نیست و ریاض از این مساله به شدت به هراس افتاده است.
، ریاض اصلا به‌دنبال راه‌های صلح‌آمیز نیست و این هم نشات گرفته از سیاست‌های عربستان سعودی در امور خارجی است. او می‌نویسد: ترجیح عربستان سعودی این نیست که موضوع سوریه و یمن با راهکارهای صلح‌آمیز حل‌وفصل شود، آنها به دنبال‌ساقط کردن بشار اسد و حذف حوثی‌ها در یمن و پیروزی کامل هستند.
بیایید روراست باشیم. اهداف منطقه‌ای عربستان در سال ۲۰۱۶ بر خشونت هر چه بیشتر است، آن‌گونه که در طی دو دهه گذشته از این سیاست پیروی کرده‌اند. مقامات فعلی و گذشته ایالات‌متحده بارها در گزارش‌های خود اذعان کرده‌اند که برخی از عوامل تروریستی ۱۱ سپتامبر با شاهزاده‌های سعودی در ارتباط بوده‌اند. عربستان با دستگاه خرید خود نمی‌تواند واقعیت را تحریف کند. آنها یک مخالف را اعدام کرده‌اند و حالا نقش مظلوم را بازی می‌کنند..
مهندس محمد میرزایی

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز