پایگاه خبری هفت شهر نیوز
18:37:46 - شنبه 20 آذر 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تنها ۱ درصد زباله خانگی سوئد دفن می شود
یک انقلاب بازیافت در سوئد در حال رخ دادن است وکشور سوئد را به کشوری بدون زباله تبدیل می کنند. تنها ۱ درصد زباله خانگی سوئد دفن می شود. این کشور اسکاندیناوی در مدیریت پسماند بسیار موفق عمل کرده که حتی از کشور های انگلیس، ایتالیا، نروژ و ایرلند زباله وارد می کنند تا سوخت […]

320

یک انقلاب بازیافت در سوئد در حال رخ دادن است وکشور سوئد را به کشوری بدون زباله تبدیل می کنند. تنها ۱ درصد زباله خانگی سوئد دفن می شود. این کشور اسکاندیناوی در مدیریت پسماند بسیار موفق عمل کرده که حتی از کشور های انگلیس، ایتالیا، نروژ و ایرلند زباله وارد می کنند تا سوخت ۳۲ نیروگاه زباله سوز خود را تامین کند. به طوری که تبدیل زباله به انرژی یک کسب و کار بزرگ در سوئد محسوب می شود.

سالانه هرشهروند سوئدی ۴۶۱ کیلوگرم زباله تولید می کند. نیرو گاه های زباله سوئد در این کشور سالانه بیش از دو میلیون تن زباله مصرف می کنند که این مقدار معادل نصف زباله تولیدی در سوئد می باشد . برنامه مدیریت پسماند سوئد بر مبنای الویت بندی زیر می باشد:

-جلوگیری (کاهش میزان تولید زباله)

-استفاده مجدد

– تبدیل زباله به انرژی

– دفن زباله

lab23-customised-recycling-containers-sweden-1200x674_c

پایگاه جداسازی زباله در سطح شهر

عمل جداسازی زباله مفید نظیر کاغذ ،شیشه ، فلز و پلاستیک از منازل شروع می شود و این مواد از بقیه زباله جدا می شود .

براساس قوانین سوئد تولید کنندگان مسئول تائین هزینه های جمع آوری ، بازیافت و دفن زباله می باشند. به طور مثال تولید کننده های نوشیدنی هزینه جمع آوری بطرهای مصرفی و بازیافت آن پرداخت می کنند طبق قوانین سوئد شرکت های تولید کننده مجبورند نقش فعال تری در مدیریت و بازیافت پسماند های خود داشته باشند.

e2cd38070a92c5aba1d2b078bb6944ae

نمونه دستگاه جمع‌آوری بطری‌ها و قوطی‌های خالی‌ که در داخل فروشگاه‌های بزرگ و مراکز خرید نصب می شود

طبق آمار اداره بازیافت سوئد شهروندان سوئدی سالانه ۱٫۵ میلیارد بطری و قوطی مصرف شده را جمع آوری می کنند.

 زباله غیر قابل باز یافت به نیروگاهای زباله سوئد منتقل می شوند. در نیروگاه های زباله به عنوان سوخت استفاده می شود اثر حرارت آن برای تولید بخار وسپس تولید الکتریسیته استفاده می شود . الکتریسیته تولیدی سپس به خطوط انتقال برق سراسری منتقل می شوند.

در شهر (Helsingborg)   با جمعیت بیش از ۱۳۰ هزار نفر، یک نیروگاه زباله سوز حدود %۴۰ حرارت مورد نیاز شهر راه تأمین می کند.

در کل سوئد نیورگاه های زباله سوز حرارت حدود ۹۵۰ هزار خانواررا تأمین می کنند. همچنین برق حدود ۲۶۰ هزار خانوار توسط این نیروگاه ها تولید می شود.

برنامه بازیافت و نیرو گاه های زباله سوز وابستگی این کشور سوختهای فسیلی کاهش داده است .

طبق اطلاعات فنی انرژی موجود در ۳ تن زباله برابر است با انرژی یک تن سوخت فسیلی. بنابراین ۲ میلیون زباله معادل ۶۷۰ هزار تن سوخت فسیلی می باشد . با توجه به اهمیت بالای زباله سوئد اقدام به واردات زباله از کشور های همسایه می کند.

sysav-flygbild_06_september_2014

نیروگاه زباله سوز شهر مالمو در جنوب سوئد

سوزاندن زباله بدون مشکل نیست و بسیاری از منتقدان بر این عقیده اندکه آلودگی و مواد سمی حاصل از سوزاندن زباله به شدت به محیط زیست آسیب می رساند.

هزینه اولیه نیروگاه زباله سوز بسیار بالاست  ولی میزان این هزینه بستگی به فرایند تصفیه خاکستر و گازهای خروجی دارد. اما تکنولوژی  های جدید موجود تصفیه گاز های خروجی میزان آلودگی را به مقدار بسیار اندکی کاهش می دهد.

موفقیت کشور سوئد در مدیریت زباله به راحتی به دست نیامده است و نتیجه کار فرهنگی در چند دهه ی باشد. این فعالیت ها از دهه  ۱۹۷۰ با وضع قوانین سخت گیرانه برروی خانوار ها، شهر داری ها و شرکت ها آغاز شد.

نویسنده: دکتر میثم فرزانه

به شبکه تجارت ایران اروپا بپیوندید.

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز