پایگاه خبری هفت شهر نیوز
8:32:00 - یکشنبه 6 دی 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جایگاه نقد و نظر در انتخابات
رضاکاظمی تکلیمی– حسن و خاصیت انتخابات آن است که هر چقدر به «کنداکتور» و برنامه اجرایی برای اخذ آراء مردم نزدیک می شویم، جایگاه و رایحه نقد و نظر به کارکرد و عملکرد نمایندگان و کاندیداهای قوه مقننه و میزان تاثیر گذاری آن در رشد، توسعه و تعالی کشور، در محافل خانوادگی و خصوصی مطرح […]

حاجی-۳۰۰x265

رضاکاظمی تکلیمی– حسن و خاصیت انتخابات آن است که هر چقدر به «کنداکتور» و برنامه اجرایی برای اخذ آراء مردم نزدیک می شویم، جایگاه و رایحه نقد و نظر به کارکرد و عملکرد نمایندگان و کاندیداهای قوه مقننه و میزان تاثیر گذاری آن در رشد، توسعه و تعالی کشور، در محافل خانوادگی و خصوصی مطرح می شود.

حضور بازیگران عرصه انتخابات منحصر به ورود کاندیداها برای یک ماراتن بزرگ ملی نیست. بلکه سایر عناصر و اجزاء تاثیرگذار نیز به سهم خود در انتخاب فرد شایسته، آگاه و با دانش تاثیر خواهند داشت. بی توجهی به نقش، میزان و سهم هر یک از بازیگران این عرصه و میدان کارزار، کم لطفی به حضور کاندیداها است. تصور صدرصدی سهم کاندیداها برای نقش آفرینی این بازی بزرگ یک خطای نابخشودنی و اعوجاج در عرصه میدان داری انتخابات است.

فارغ از تقسیم سهم و سهم دهی، ابتدا باید بازیگران و نقش آفرینان این نمایش ملی را به درستی بشناسیم، آنگاه در خصوص هر یک از این صحنه گردانان، میدان نمایش، وزن دهی متناسب را قائل شویم. در صحنه شطرنج انتخابات، اعم از ریاست جمهوری، خبرگان رهبری، شوراهای شهر و روستا و مجلس شورای اسلامی حداقل شش متغیر تاثیر گذار می تواند کیفیت نهاد مورد نظر را ارتقاء و یا تقلیل بخشد:

۱- نقش احزاب و نخبگان ملی، استانی و شهرستانی برای هدایت مردم و تشویق، ترغیب و حمایت به صحنه آوردن کاندیداهای اصلح در این رقابت

۲- شفافیت قوانین و مقررات حاکم بر انتخابات با رویکرد تشکیل مجلس تاثیر گذار و نخبه گرا

۳- نقش مجریان به عنوان برگزار کنندگان این رخداد اجتماعی

۴- نقش ناظرین به عنوان عیون مردم بدون سوگیری ذهنی و عملی در عرصه انتخابات

۵- بستر سازی و برنامه ریزی نهاد حزبی و گروه های هم پیمان سیاسی با محوریت برنامه راهبردی و کلان برای انتخاب، معرفی و حمایت از کاندیداهای برتر برای اجراء و نقش آفرینی در میدان رقابت و وزن کشی با سایر رقبای حزبی و برندسازی عنصر کارآمد حزبی و رونمای آن در شهرستان حوزه انتخابیه حداقل یکسال قبل از انتخابات

۶- حضور انگیزه مند رأی دهندگان مردم شهر و روستا با آگاهی بخشی به آنان و تمیز گذاری قوه تشخیص برای انتخاب و سکانداری فردی شایسته و برتر در حوزه قانون گذاری و نظارت به آن

برای اصلاح امور و تشخیص نقد سره از ناسره باید طرفین خود را در بوته آزمایش قرار دهند و قضاوت را برای آحاد جامعه باز گذارند

با همه این احوال، اکنون نقش غیر قابل انکاری برای آحاد جامعه، خصوصاً پیشوایان این عرصه وجود دارد تا در تبیین و تحلیل مسائل انتخاباتی برای همه کسانی که دغدغه کشور داری، هویت و تعصب این مرز و بوم را دارند گامی به پیش نهند تا با نقد شوندگی، نقش هر یک از بازیگران ششگانه فضای منطقی را بر فضای احساسی و پوپولیستی حاکم نمایند. امروزه، همه کسانی که دل در گرو این مرز و بوم دارند، با نگاهی ژرف و اصولی از نقادی به عنوان فرصتی برای تصحیح امور و ارتقاء کارایی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی است تا با شفاف سازی نقش این جایگاه های رفیع، گامی استوار و صادقانه بردارند.

اگر به نقد و نظر نه به عنوان فرصت، بلکه به عنوان یک تهدید نگاه شود، ایستگاه های بازبینی و اصلاح عملکرد هر یک از صحنه گردانان انتخابات را حذف و یا نادیده گرفته ایم و مسیر تعالی و پویایی را مسدود و یا منحرف خواهیم کرد.

سعه صدر در قبال نقد، موجب بهبود نقش هر یک از بازیگران عرصه انتخابات از جمله: گروه ها و جریانات سیاسی و حزبی، نقش و تاثیر گذاری فرهنگیان و بزرگان محلی، شفافیت قوانین و مقررات تسهیل گر، عوامل اجرایی، عوامل نظارتی شورای نگهبان و همچنین مردم امیدوار به آینده کشور و فرزندان و نونهالان این کشور خواهد بود.

نویسندگان و خوانندگان باید بدانند که نقد مصلحانه و منصفانه در جامعه گرچه هزینه بر و هزینه زا است اما اگر به بیان انگیزه نقدکننده، محتوا و مضمون نقد تفاوت قائل شویم، قطعاً نباید انگیزه ناقد را ملاک و اعتبار درستی یک نقد بدانیم؛ حتی اگر کسی با انگیزه ناموجه نقد کند اما نقد او درست، صحیح و وارد باشد. می توان گفت اثر عمل او موجه و کارگشا خواهد بود. در عرصه انتخابات گرچه مدح، رایج می شود ولی بدانیم نقد، نقد است و قبل از چاپ و انتشار نقد، هیچ راهی برای راستی آزمایی آن وجود ندارد. جامعه ایرانی و مردم فهیم و حتی دلواپس علاقمند به کشور باید بدانند برای رسیدن به یک ظرفیت بزرگ تاریخی باید از هر نقد و انتقاد غیر منصفانه و نادرست نیز استقبال مشروط کرد و این فرصتی طلایی است که با پاسخ به نقد نادرست و وارونه بتوان مسیر درست را بیش از بیش به مردم معرفی و شناساند و ناقد غیر منصف و یا نقد ناصحیح را در انظار عموم عریان کرد.

برای اصلاح امور و تشخیص نقد سره از ناسره باید طرفین خود را در بوته آزمایش قرار دهند و قضاوت را برای آحاد جامعه باز گذارند. انتقاد از جامعه یا وضع موجود و یا یک کاندیدا و یا یک نماینده مجلس مسأله و یا امر خصوصی نیست که به نحو خصوصی در محافل مطرح شود. هدف از انتشار نقد، افزایش آگاهی جامعه است و مخاطب هر نقد، همه اشخاص و بازیگران جامعه هستند. اصلاً مخاطب نقد یک فرد حقیقی و حقوقی نیست. نقد باید عمومی باشد و همه افراد ذی نفع و ذی جو مطلع باشند و له و یا علیه با آن موضع گیری نمایند تا موجب اصلاح جامعه و تاثیر گذاری بر افراد، اشخاص و جریانات گردد. آن چه اهمیت دارد ایجاد فضای باز نقد برای همه شهروندان و تابعین یک کشور است. اگر فقط در ایام هر انتخاباتی فضای نقد مدیریت شود و دیگران بتوانند از نماینده،کاندیدا ،مجری، ناظر، احزاب، بزرگان شهر و روستا قوانین جاری و ساری استفاده کنند و هزینه رفتارهای غلط را بر ما تحمیل نمایند آنگاه ناقدان موفق شده اند تا ما را به پذیرش راه درست وادار کنند.

آنچه که جامعه را پایدار، مانا و استوار می کند نقد و انتقاد در جمع های محدود، محصور و دوستانه نیست. نقد صریح، اثر بخش و تاثیر گذار، تخلیه جامعه انباشته از آتش های زیر خاکستر، در یک عرصه عمومی و رسانه ای است.

نقد موجب تضعیف جایگاه موقعیت دست اندرکاران انتخابات نخواهد شد گرچه از لحاظ روانشناختی هیچ جایگاهی از نقد و نظر مخالف بر نمی تابد ولی همیشه حاکمان باید از سکوت جامعه و آرامش زیر پوستی آن نگران باشند وگرنه نقاد و نقد پویا سازنده جامعه است. امید است همه کسانی که می توانند در این « المپیک اجتماعی» صحنه گردان و نقش آفرین آینده کشورشان باشند با پوشیدن رداء مسئولیت های اجتماعی و فرهنگی از تبلیغ و تحلیل حضور از نامزد شدن تا رای دادن دریغ نکنند؛ گرچه دنبال همه قهر ها آشتی است. امروز که صخره های زمخت تحریم خارجی در حال فروپاشی است و قله های پسا تحریم می تواند با درایت و تدبیر طی طریق شود، هیچکس نباید سهم اندک خویش را در این مسئولیت بزرگ اجتماعی به بوته فراموشی بسپارد و بدانیم که نا امیدی از جنود ابلیس است و انسان آگاه و با دانش همیشه باید به فضل الهی امیدوار باشد.

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز