پایگاه خبری هفت شهر نیوز
14:21:49 - سه شنبه 17 آذر 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شاخصه های مطلوب یک نماینده مجلس
در آستانه انتخابات مجلس بر آن شدم تا ویژگی های مطلوب یک نماینده را بررسی کنم. مجلس کارآمد، سالم و قوی خواهد توانست پشتوانه بسیار موثری برای کلیت نظام و کشور باشد فلذا ضروریست تا در انتخاب نمایندگانی که بر کرسی سبز مجلس تکیه خواهند زد با دقت وظرافتی خاص عمل کرده و در این […]

photo_2015-12-07_11-03-09

در آستانه انتخابات مجلس بر آن شدم تا ویژگی های مطلوب یک نماینده را بررسی کنم. مجلس کارآمد، سالم و قوی خواهد توانست پشتوانه بسیار موثری برای کلیت نظام و کشور باشد فلذا ضروریست تا در انتخاب نمایندگانی که بر کرسی سبز مجلس تکیه خواهند زد با دقت وظرافتی خاص عمل کرده و در این رابطه شاخص هایی را درنظر بگیریم.
وکیل ملت در مجلس شورای اسلامی به تبع نقش و جایگاه اساسی این قوه در پیشرفت و توسعه سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی کشور که به تعبیر حضرت امام راحل (ره) در راس امور قرار دارد، بار سنگینی را به دوش میکشد و نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است که لازمه ایفای نقش مثبت و سازنده در این جایگاه، داشتن خصائص و ویژگی های مطلوب یک نماینده است که به آن میپردازم.
تخصص، ولایتمداری، عدالت محوری، پاکدستی، داشتن نگاه کلان به مسائل کشور، آشنایی با قوانین و التزام عملی به آنها که شاخصه قانون مداریست از اهم ویژگی‌های یک نماینده مطلوب است که مورد آخر یعنی آشنایی با قوانین و قانون مداری در ارتباط با موضوع تقنین و قانون گذاریست که از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ باید در نظر داشت تصویب قوانین برای یک ملت، کار کوچکی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت، نماینده در صورتی که موقعیت تقنینی و نظارتی خود را فراموش کند یا از عهده آن برنیاید نه فقط به حوزه انتخابیه خود بلکه به تمامی ملت خیانت کرده است.
نماینده مجلس همینطور باید در یک رشته مورد نیاز مجلس، متخصص و صاحب نظر باشد. گاهی ضعف تخصص در نمایندگان مجلس دیده می‌شود و اعضای یک کمیسیون، تخصص لازم آن کمیسیون را ندارند یا این‌که نماینده در کمیسیونی که تخصص کافی را دارد، وارد نمی‌شود و از همین رهگذر نه تنها فرصتهای توسعه از دست میرود که کشور آسیب های فراوانی هم متحمل خواهد شد. برای مثال امروزه در حوزه مسکن مشکلات عدیده ای وجود دارد که نیاز به بررسی و کار بیشتر کمسیون عمران می باشد تا با ایفای نقشی فعال و خلاق به ایده پردازی و رفع مشکلات موجود پرداخته و با ارائه ی طرح های راه گشا مشکلات موجود در این حوزه را رفع نماید.
لازم به تاکید است که یک نماینده باید با دیدی ملی و نه جناحی و قومی منطقه ای به مسائل بنگرد و عملکرد و مواضع وی باید در راستای تقویت وحدت،امنیت واقتدار ملی باشد تا بتواند مدرس وار از عهده ی مسئولیت سنگین وکالت مردم در مجلس شورای اسلامی برآید و از منافع ملی صیانت کند.
امید است با در نظرگرفتن این نکات و انتخاب مسئولانه خویش در انتخابات پیش رو هرچه بیشتر در شکل گیریه مجلسی شایسته نقش خود را ایفا کنیم.
و با مشارکت حداکثری مردم شریف ایران ،مجلسی کار آمد در جهت مصالح انقلاب و عملی کردن دیدگاههای مقام معظم رهبری
تشکیل شود.
نویسنده:
محمد میرزایی

  1. سعید حسن بیگلو   دی 21, 1394  

    با سلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم
    با توجه به شناخت اینجانب از جنابعالی برایم روشن است که همانطور که در دانشگاه موفق هستید در مجلس نیز موفق میشوید و میدانم که با تصمیم ها و ایده های درست و بزرگ شما ، آینده ای روشن در پیش است.
    موفق باشید.

  2. مطهره   بهمن 14, 1394  

    وقتی زندگی و نوع رفتار و برخورد و تلاش های مضاعفتون رو توو هر زمینه شاهد هستم بیشتر به این نتیجه میرسم ک در مجلس هم موفق خواهید بودتلاش هاتون ستودنی هستب امید پیروزی فرد شایسته ایی مثل شما ، ، ،

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز