پایگاه خبری هفت شهر نیوز
8:26:03 - دوشنبه 7 تیر 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ظریف: مشکل تعاملات بانکی به اقدامات آمریکا برمی‌گردد
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در جریان سفر به فرانسه با رئیس جمهور و رئیس مجلس سنای فرانسه دیدار و گفتگو کرد. به گزارش هفت شهر خبر، وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به فرانسه با حضور در موسسه آکادمی دیپلماتیک فرانسه در جمع دیپلماتهای ارشد، محققین و پژوهشگران در حوزه روابط بین الملل فرانسه […]

ظر

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در جریان سفر به فرانسه با رئیس جمهور و رئیس مجلس سنای فرانسه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش هفت شهر خبر، وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به فرانسه با حضور در موسسه آکادمی دیپلماتیک فرانسه در جمع دیپلماتهای ارشد، محققین و پژوهشگران در حوزه روابط بین الملل فرانسه سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی سفر رئیس جمهور کشورمان به فرانسه را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست که منافع زیادی را برای هر دو کشور خواهد داشت و گفت: تحریمها بر روی کاغذ برداشته شده اما کشورهای اروپایی باید تلاش بیشتری کنند تا فضای روانی موجود بویژه در زمینه تعاملات بانکی بر طرف شود.

ظریف ادامه داد: مشکل تعاملات بانکی به مقررات مربوط نمی شود بلکه بخشی از آن به اقدامات آمریکا در قبال بانکها در زمان تحریم برمیگردد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در خصوص شرایط منطقه به وضعیت یمن، بحرین، سوریه و عراق اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از نگرانیهای ما در منطقه موضوع بحرین است. یک گروه اقلیت در حال سرکوب اکثریت است. برداشت ما این است که گروه های مخالف در بحرین به دنبال سرنگون کردن دولت نیستند اما با بستن تمام راه های سیاسی و زندانی کردن و سلب تابعیت از یک رهبر راه حل ایجاد نمی شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد سوریه ضمن تاکید بر حل این بحران از طریق سیاسی تصریح کرد: اگر در بحران سوریه تنها برآینده بشار اسد تمرکز شود راه حل سیاسی بدست نمی آید.

وی گفت: در موضوع سوریه باید بر ساختار و ترتیبات قانونی آینده سوریه تمرکز کنیم ایجاد ساختار فدرالی در سوریه راهگشا نخواهدبود.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد داعش تصریح کرد: داعش در سال گذشته یک میلیارد دلار درآمد داشته است. پاسخ به این سئوالات مبنی بر اینکه داعش این یک میلیارد دلار را از کجا آورده؟ چگونه نفت فروخته و چگونه واز طریق چه سیستم بانکی این پول را جابجا کرده است خیلی از مسائل را روشن می کند.

ظریف در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه جمهوری اسلامی ایران بدنبال همگرایی با جامعه بین المللی نیست با اشاره به کمک کشورهای غربی و شرق به صدام در دوران جنگ تحمیلی در حالیکه جمهوری اسلامی ایران تقریبا تنها بود تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یاد گرفته که متکی به خود باشد. بنابراین در اقتصاد بدنبال اقتصاد مقاومتی است و می خواهد اقتصاد خود را طوری طراحی کند که با تحکم و یا فشار خارجی این اقتصاد تخریب نشود.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی متکی به داخل و نگاه به خارج (برای صادرات) دارد. این اقتصاد انزوا گرا نیست.

ظریف تاکید کرد: ایران نمی خواهد بازاری برای کالاهای خارجی باشد. بلکه با جذب سر مایه و فناوری از کشورهای دیگر می خواهد به کشورصادر کننده تبدیل شود.

دیدار ظریف با رئیس مجلس سنای فرانسه

براساس این گزارش همچنین ظریف در جریان این سفر با ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

وی در این دیدار ابراز امیدواری کرد به زودی مجلس شورای اسلامی و پارلمان فرانسه گروه دوستی تشکیل دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ارتباطات پارلمانی بین دو کشور می‌تواند فهم دو کشور در مورد روابط دو جانبه را افزایش دهد.

ظریف با اشاره به اینکه بین ایران و فرانسه دو دسته روابط وجود دارند، یادآور شد:‌ یکی روابطی که نیاز به تعامل بانکی ندارد مانند روابط فرهنگی گردشگری و مشورت‌های سیاسی و دیگری روابطی که نیاز به تعامل بانکی دارند و فرانسه برای اینکه جو روانی موجود شکسته شود باید اقدام کند.

وی افزود: ما معتقدیم هیچ مشکلی از لحاظ مقرراتی در روابط بانکی وجود ندارد در چارچوب توافق هسته‌ای آمریکا باید از اینکه مانع روابط سایر کشور‌ها وجمهوری اسلامی ایران شود، خودداری کند.

ظریف تصریح کرد: مشکل ترانسفر بانکی نبود اراده سیاسی است.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار همچنین بر همکاری دو کشور در مبارزه با تروریست تاکید کرد.

رئیس مجلس سنای فرانسه نیز در این دیدار با تاکید بر گسترش مناسبات دو کشور از توافقات اقتصادی بین دو کشور در جریان سفر روحانی به فرانسه ابراز خشنودی کرد.

وی همچنین بر نقش ایران در منطقه و لزوم مشورت‌های سیاسی بین دو کشور در خصوص مساله سوریه و لبنان تاکید کرد.

تاکید فرانسو اولاند بر افزایش مشورت های سیاسی با ایران

همچنین محمد جواد ظریف در جریان حضور در فرانسه با فرانسوا اولاند رئیس جمهور این کشور دیدار و در مورد کلیه ابعاد روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، دانشگاه و روابط بانکی دو کشور گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار تاکید کرد: بدنبال سفر دکتر روحانی به پاریس، روابط دو کشور جهت گیری بسیار خوبی پیدا کرده است.

ظریف با اشاره به ملاقاتهای خود بامقامات فرانسوی آنها را سودمند وثمر بخش خواند و اضافه کرد: در حال حاضر زمینه ها برای همکاری دو کشور فراهم است.

وی هچنین افزایش رایزنی بین دو کشور برای ارتقا امنیت منطقه را مورد تاکید قرار داد.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه نیز در این دیدار بر گسترش مناسبات در همه زمینه ها تاکید کرد.

رئیس جمهور فرانسه از افزایش پرواز های بین دو کشور استقبال نمود.

وی همچنین مشورتهای سیاسی بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

رئیس جمهور فرانسه لزوم حمایت از دولت عراق برای مبارزه باتروریسم را خاطر نشان کرد.

در این دیدار همچنین مسائل یمن و سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت/مهرنیوز

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز