پایگاه خبری هفت شهر نیوز
20:38:22 - سه شنبه 8 تیر 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قرارگاه خاتم بجای معطل ماندن برای بودجه‌های دولتی، خود به فکر تأمین منابع مالی باشد!
هفت شهر نیوز:عبدالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در برنامه «اقتصاد ایران» شبکه پنج سیما در تاریخ ۵ خردادماه امسال با اشاره به اولویت‌های این قرارگاه گفت: «۴۵۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد به این معنا که حجم گسترده‌ای از ثروت کشور متوقف شده و خروجی خاصی ندارد ضمن […]

عبدالهی

هفت شهر نیوز:عبدالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در برنامه «اقتصاد ایران» شبکه پنج سیما در تاریخ ۵ خردادماه امسال با اشاره به اولویت‌های این قرارگاه گفت: «۴۵۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد به این معنا که حجم گسترده‌ای از ثروت کشور متوقف شده و خروجی خاصی ندارد ضمن اینکه این رقم بیش از بودجه عمرانی ۱۰ سال ایران است البته با در نظر گرفتن بودجه تخصیص یافته، این زمان بیشتر می‌شود؛ تعداد زیادی از این پروژه‌ها اولویت‌بندی نشده‌اند و مشکل از اینجا شروع می‌شود. ۱۰ مورد از ابرپروژه‌ها توسط قرارگاه خاتم شناسایی و به مسئولان ارائه شدند؛ ارزش ریالی این پروژه‌ها بسیار زیاد است به طوری که تاکنون برای به سرانجام رساندن آن‌ها ۲۵ میلیارد دلار هزینه شده و پیشرفت فیزیکی آن‌ها به طور میانگین ۸۵ درصد است. درخواست قرارگاه برای تکمیل این پروژه‌ها بین ۵ تا ۷ میلیارد دلار است و به یقین، می‌توان طی مدت دو سال این طرح‌ها را به سرانجام رساند ضمن اینکه بر اساس برآوردهای صورت گرفته، عایدی کشور از محل این پروژه‌ها، سالانه ۴۰ میلیارد دلار خواهد بود».

مشکل تأمین مالی پروژه‌های عمرانی کشور موضوعی است که از سال‌های گذشته همیشه مورد بحث و بررسی مسئولان اجرایی کشور بوده است. متاسفانه به دلیل فقدان نظام اولویت بندی در تخصیص اعتبارات به این پروژه‌ها و یا تصویب طرح‌های بدون توجیه جدید، سالانه شاهد به تعویق افتادن ساخت پروژه‌های نیمه تمام اولویت دار و در نتیجه افزایش هزینه‌های تکمیل آن می‌باشیم.

باتوجه به وابستگی بودجه‌های دولتی به قیمت نفت و کاهش آن در دوره‌های اخیر چشم انتظاری چنین پروژه‌هایی برای تخصیص اعتبارات دولتی نتیجه بخش نخواهد بود و تنها راه حل تکمیل آن‌ها واگذاری به بخش غیر دولتی از طریق مشارکت عمومی ـ خصوصی (ppp) می‌باشد.

این روش راهکاری برای حل موضوع تأمین مالی پروژه‌های مورد اشاره فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا نیز هست. لذا ضروری است قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان یک شرکت غیردولتی که نیروهای فنی و تجهیزات و ماشین آلات مهندسی کافی در اختیار دارد، در کنار این مزیت‌ها، برای تکمیل این ۱۰ پروژه منتخب با استفاده از ابزارهای مختلف مالی از محل نقدینگی موجود در جامعه تأمین مالی این پروژه‌ها را انجام دهد. سوددهی این پروژه‌ها با استناد به عایدی ۴۰ میلیاردی این طرح‌ها مطابق با گفته سردار عبداللهی جوابگوی سود مورد انتظار برای سرمایه گذاری در یک پروژه عمرانی است به همین دلیل این ابتکار عمل در حوزه‌ی تأمین منابع مالی با مشارکت مردم، با در نظر گرفتن عایدی کشور از محل این پروژه‌ها، کار دشواری نمی‌باشد./الف

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز