پایگاه خبری هفت شهر نیوز
19:21:38 - دوشنبه 16 آذر 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یک امید و یک هشدار در اقتصاد ایران
اتفاق کم نظیر در اقتصاد ایران؛ یک امید و یک هشدار نرخ بهره در بازار بین بانکی که در تابستان امسال بالای ٢٨ درصد بود تحت تأثیر کاهش تورم در سرازیری است. این سرازیری در هفته های اخیر تشدید شده و بعضا رکورد زیر ٢٢ درصد را هم زده است. اگر سیاستگذاران از فکر دستکاری […]

photo_2015-12-07_11-03-09

اتفاق کم نظیر در اقتصاد ایران؛
یک امید و یک هشدار

نرخ بهره در بازار بین بانکی که در تابستان امسال بالای ٢٨ درصد بود تحت تأثیر کاهش تورم در سرازیری است. این سرازیری در هفته های اخیر تشدید شده و بعضا رکورد زیر ٢٢ درصد را هم زده است. اگر سیاستگذاران از فکر دستکاری نرخ سود بانکی بیرون آیند حداکثر در تابستان آینده، بهره بین بانکی ١۵ درصد را هم می توانیم شاهد باشیم که برعکس نرخ های دستوری می تواند پایدار باشد و نرخ های سپرده و تسهیلات را هم به تدریج پایین بکشد.

البته همیشه در این بزنگاهها، متأسفانه دولتها تحت تأثیر گروه های فشار اقتصادی با سیاستگذاری دستوری باعث مختل شدن کارکرد طبیعی و منطقی اقتصاد شده اند. امید که با عدم تکرار خطاهای قبلی در این دولت، اقتصاد ایران برای همیشه از گرداب تورم و سود بانکی بالا رها شود؛ اگر چه هر چقدر به مقصد نهایی نزدیک می شویم فشار “لابی تورم و رانت” که حیاتشان در گرو سیاستهای تورم زاست بیشتر می شود. این لابی با همراه کردن بوروکراتهای ناآگاه دولت به دنبال توقف سیاستهای ضدتورمی به بهانه رکود است. اگر این لابی بتواند باعث کاهش دستوری سود بانکی بشود تمام دستاوردهای مهار تورم در کمتر از چند ماه از بین رفته و بازارهای کشور مجددا عرصه سفته بازی های مخرب خواهد شد و رونق واقعی اقتصاد به زمانی دورتر پرتاب خواهد شد.
محمد میرزایی

  1. سعید حسن بیگلو   دی 21, 1394  

    عالی

  2. شایسته   بهمن 14, 1394  

    ان شاء… که شاهد چنین کاهشی باشیم، با توانمندی هایی که از شما میشناسیم حتما نتیجه حضور شما رو خواهیم دید

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز