پایگاه خبری هفت شهر نیوز
13:46:42 - جمعه 22 بهم 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس پارک علم وفناوری شهرستان رودبار:
 برج فناوری رودبار احداث می شود
  اختصاصی هفت شهر نیوز:مهدی آبرون یکی از جوانترین مدیران شهرستان رودبار است او دکترای برق قدرت دارد. مدرس دانشگاهی و داور بین المللی طرح های فناوری در سوابق او دیده می شود. مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان رودبار از سال ۱۳۸۶ تاسیس گشته و ایشان از سال ٩٣ مسئولیت این اداره را برعهده دارد. […]

 

اختصاصی هفت شهر نیوز:مهدی آبرون یکی از جوانترین مدیران شهرستان رودبار است او دکترای برق قدرت دارد. مدرس دانشگاهی و داور بین المللی طرح های فناوری در سوابق او دیده می شود. مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان رودبار از سال ۱۳۸۶ تاسیس گشته و ایشان از سال ٩٣ مسئولیت این اداره را برعهده دارد. با توجه به اینکه اشتغال فارغ التحصیلان و کار آفرینی بحث روز شهرستان است به سراغ او رفتیم تا اوضاع این روزهای پارک علم و فناوری شهرستان را جویا شویم:

چه تعداد طرح فناور توانستید جذب کنید؟

ما از سال ۱۳۸۶ که شروع کردیم ۲۳۰ طرح را به مرکز معرفی کردیم و ۳۳ طرح را پذیرش کردیم.

چرا آمار پذیرش طرح ها زیاد نیست؟

به این دلیل که طرح ها چندین بار مورد داوری قرار می گیرند و با سه معیار نوآوری ،صرفه اقتصادی، تحصیلات یا مهارت در رشته مورد

نظر سنجیده می شوند. در واقع طرحی از فرایند داوری عبور می کند که قابلیت نوآوری، تجاری سازی و تولید عمده داشته باشد.

چه برنامه های در دست اقدام دارید؟

-تشکیل کمیته تخصصی که از جوانان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف به ویژه کشاورزی، فنی و مهندسی، مکانیک،عمران و …. اعضا طرح ها و برنامه های خودشان ارائه می کنند که از این بین بهترین طرح را برای حمایت انتخاب می کنیم تا در فرایند تجاری سازی قرار بگیرد.

-حمایت از شرکت های دانش بنیان

-پیگیری احداث سوله یا برج فناوری در شهرستان رودبار

– برگزاری جشنواره علمی

– تشکیل کمیته علمی دانش آموزی

– جذب و پذیرش طرح های فناوری

 

برج فناوری؟ بیشتر توضیح بفرمایید.

برج یا سوله فناوری شهرستان با بخش اداری، آزمایشگاهی و سالن همایش ساخته خواهد شد. در برنامه داریم که حداقل ۵۰ واحد فناور را در برج فناوری شهرستان مستقر کنیم. هر چند زمین را تحویل گرفتیم اما اعتبارات آن هنوز محقق نشده البته ۵۰ درصد اعتبار توسط وزارتخانه اختصاص داده شد پنجاه درصد هم بایست از هم اعتبارات شهرستان استفاده بکنیم.

از پتانسیل دانشگاه ها هم بهره می گیرید؟

دائما با دانشگاه های شهرستان ارتباط برقرار می کنیم . دانشگاه فنی سید الشهدای و گیل رستم آباد حتی در آن دانشگاه کانون شکوفه های خلاقیت داریم که به طرح هایی که قابلیت نوآوری دارند تا سقف ۳ میلیون تومان کمک بلا عوض اهدا می شود. دانشگاه پیام نور با وجود ارتباط هنوز طرحی ارائه نداده است.

مراکز فنی و حرفه ای چطور؟

همایش و کلاس های آموزشی با مراکز فنی و حرفه ای مانند منجیل، لوشان برگزار می کنیم تا در زمینه ارتباط با ما فعال شوند.
همه ساله طرح ها در حوزه هسته و واحد فناور بعد از اینکه از فیلترهای داوری عبور می کنند. به استان می فرستیم ده طرح هسته فناور ،۷ طرح در واحد واحد فناور و۵ طرح در قالب هسته فناور و ۵ طرح کانون شکوفه های خلاقیت و دو طرح به عنوان شرکت مستاجر به مرکز استان ارائه کردیم. در سال٩۵ بیش از ٢۵٠ میلیون تومان توانستیم ارائه تسهیلات داشته باشیم.
تا یادمان نرفته! پارک علم فناوری در کشور آلمان که قطب صنعتی است در دانشگاه ها تاسیس می شود اما در کشور ما داخل پارک؟!
بله، در کشور ما هم در دانشگاه ها مراکز رشد تاسیس شده است و حتی در شرکت های خصوصی هم در صدد تاسیس مراکز رشد هستند أمادو کشور آلمان اساتیدی که در مراکز رشد خصوصی هستند فقط مجاز به پژوهش هستند بنابراین بیشتر مشغول پژوهش هستند تا تدریس . حتی تمامی کارخانجات مهم آنها مثل بنز مرکز رشد فناوری دارند اما مراکز رشد در کشور ما دولتی است.

حالا با این وضعیت پارک علم وفناوری رودبار در زمینه تجاری سازی و اشتغال هم موفق بوده؟

بله خوشبختانه، ما در مرکز رشد شرکتهایی داریم که بعنوان شرکت های پشتیبان هم فعالیت دارند بعنوان مثال شرکتی داریم که جهت پرورش ماهیان سردابی مجری طرح در دو روستا که به صورت پایلوت انتخاب شده اند قرار است که فعالیت داشته باشند.یکی دیگر از شرکت های فناور از هسته زیتون کنجاله ای را تهیه می کند که مورد استفاده مرغداری ها و پرورش ماهیان است. شرکت دیگری شوینده اختراع کرده است و یکی از شرکت ها به تولید گیاهی پرداخته که در درمان ایدز موثر است. یا شرکت دیگری ظروف یکبار مصرف گیاهی تولید می کند. این شرکت ها با حمایت پارک علم وفناوری شهرستان به این جایگاه دست یافته اند اگربتوانیم این پتانسیل را به روستاهای شهرستان ببریم ضمن اینکه از این شرکت ها و تولیداتشان حمایت کرده ایم بیش از ٢۵٠ نفر اشتغال زایی هم داشته ایم.

در چه غالبی از افراد و شرکت ها حمایت می کنید؟

اگر طرح فردی باشد به نام هسته فناور که تاسقف ۸میلیون تومان مورد حمایت قرار می گیرند و اگر طرح بعنوان شرکت یا واحد فناور باشد تا سقف ۵۰میلیون تومان می توانیم حمایت کنیم،شرکت در سمینارها و همایش های مختلف ، ارائه مقاله و مقام آوری و فروش محصول حتی می توانند با بخشیده شدن مقداری از تسهیلات اعطایی روبه رو می شوند.

 

 

راهکار حمایتی دیگری هم وجود دارد؟

به جز این مورد می توانیم وام سرمایه در گردش هم اعطا کنیم تا کارشان رونق بیشتری بگیرد.

با این اوضاع بازار ۵۰ میلیون تومان کم نیست؟

شرکت های دانش بنیان که مورد تاکید مقام معظم رهبری،دولت ومجلس شورای اسلامی است.( شرکت های دانش بنیان مظهر اقتصاد مقاومتی هستند” مقام معظم رهبری”) فناورانی که شرکت دانش بنیان تاسیس کنند و شرایط درج شده در قانون را راعایت کنند تا چند صد میلیون تومان کمک مالی دریافت می کنند تا بتوانند به شکوفایی اقتصادی یا تجاری سازی برسند.

سخن پایانی ؟
همین جا اعلام می کنیم آنهایی که صاحب طرح و اقتصادی هستند طرح خودشان را به ما معرفی کنند تا بتوانیم کمکشان کنیم.فارغ التحصیل رشته های فنی و مهندسی و رشته های کشاورزی و غیر… اگر طرح داشته باشند که قابلیت نوآوری و اقتصاد محور داشته باشد حمایت می کنیم.افراد علاقه مندی که طرح خاصی ندارند اما انگیزه پیشرفت دارند را هم حمایت می کنیم تا طرح ارائه کنند. در این راه به حمایت همه نهادها و سازمان های از جمله فرمانداری، مراکز دانشگاهی و آموزشی ،آموزش و پرورش و…نیازمندیم.

 

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز