پایگاه خبری هفت شهر نیوز
20:33:15 - پنجشنبه 22 بهم 1394
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تماشاگران دلسوز ۷ اسفند چه کسانی هستند؟
رضا کاظمی –  در  آغازین انقلاب اسلامی محرومین و مستضعفین در صدر اخبار، محافل و مجالس بودند اما پس از ۳۷ سال راحت طلبان، منفعت طلبان، پارتی داران، پارتی بازان، میز پرستان، صاحبان پست و اختلاس گران در قاب سیما و رسانه ها جولان  می دهند. شاید بتوان گفت دشمن اصلی جمهوری اسلامی و مردم […]

حاجی-۳۰۰x199

رضا کاظمی –  در  آغازین انقلاب اسلامی محرومین و مستضعفین در صدر اخبار، محافل و مجالس بودند اما پس از ۳۷ سال راحت طلبان، منفعت طلبان، پارتی داران، پارتی بازان، میز پرستان، صاحبان پست و اختلاس گران در قاب سیما و رسانه ها جولان  می دهند.
شاید بتوان گفت دشمن اصلی جمهوری اسلامی و مردم ایران، فساد اداری، مالی و اختلاف طبقاتی است. سقوط جمهوری اسلامی نه با کودتای نوژه نه با حمله نظامی رژیم عفلقی صدام حسین و نه با تهدید های ۱+۵ امکان پذیر نشد.
آن زمانی که ذی طلبگی روحانیون دگرگون شد و هنگامی که زندگی قبل و بعد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تغییر یافت؛ هنگامی که منابع و مصارف اداری و شخصی استانداران، سفرا، وزراء و مقامات هم تراز دگرگون شد؛ زمانی که تعاریف، مفاهیم و نظارت در خصوص تایید شدگان، ردشدگان و عدم احراز صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان تفسیر پذیر شد. زمانی که حضور واجدین شرایط در نماز جمعه های شهرها، مراکز استان ها و پایتخت کشورمان به زیر دو درصد رسید. وقتی که حجم اختلاف و دزدی در سیستم اداری کشور از بین هزار تا ۱۰ هزار میلیارد در نوسان شد؛ زمانی که احساس نابرابری اجتماعی بر سبیل پول و پارتی زبانزد عام و خاص هموطنان ما شد؛ رفتارهای اعتراضی در واکنش به احساس نابرابری اجتماعی در میان بخشی از جامعه ایرانی در سنوات گذشته شکل سازمانی به خود گرفت.

آن نامزدی که یا به جهل یا به عمد چه عامدانه و چه عالمانه وعده کار و شغل به مردم برای اخذ رأی می دهد، سند راهبردی یک کار شایسته را نمی داند.

امروزه رفتارهای سیاسی در جوامع غیر حزبی و تشکل های سیاسی می تواند در دو مسیر مجزا حرکت کند و مصادیق این رفتار بلوا و شورش های خیابانی و درگیری فیزیکی و لفظی و یا قهر سیاسی و انفعال در مشارکت های اجتماعی و سیاسی خواهد بود.
اما در یک جامعه نظام مند و نخبه گرا که دارای رأس عقلانی، تنه و اندام قانون گرا و ضابطه گرا است، رفتارهای اعتراضی بر مدار مسالمت آمیز، اصلاحی و تغییر بدون خشونت خواهد بود.
اصلاح طلبی در همه ادوار تاریخ و علی الخصوص در مقاطع زمانی  ارسال رُسُل نه یک روش بلکه بر مبنای گفتمان استوار و پایدار بوده است. اصلاحات  انبیاء، اولیاء، ائمه اطهار(ع) و تاریخ سازان بشری از جمله حضرت امام خمینی (ره) در واکنش و مقابل با احساس نابرابری، تبعیض های ناروا و خود سری های حکام جور بر اساس مقتضیات زمانه بوده است.  انقلاب اسلامی بر پایه یک گفتمان به منظور استقرار آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی شکل گرفت و در رأس این اصلاحات که به علت دگرگونی، عمق بخشی و فراگیری آن در همه زمینه ها و مقاومت عبث و بیهوده ستیزه جویان از جنس اصلاحات و جنبش خارج و شناسه انقلاب را به خود تخصیص داد. انقلاب اسلامی همانند یک بنای رفیع و معظم که پس از کارکرد چند دهه نیازمند حراست، حفاظت و نوسازی است برای پایداری و مانایی این برج رفیع و این ساختمان برافراشته هر از چند گاه نیازمند تعمیرات، نقاشی و تغییرات طبیعی بدون صدمه زدن به فونداسیون محکم و استوار آن است. اصلاحات نه بمب است و نه زلزله، اصلاحات خاصیت تخریبی ندارد و همانند یک ساختمان در حال بهره برداری است که صاحبان آن اختیار دارند با توجه به ذائقه و سلیقه اهل آن نسبت به بازسازی، تعمیرات و اصلاحات آن اقدامات شایسته انجام دهند.
به معنای دیگر جمهوری اسلامی یک باغ وسیع با درختان متنوع و گل های متکثر و رنگارنگ است که صاحبان آن می توانند برای باروری، رشد و نمود بیشتر برپای آن محرک های رشد بریزند و شاخه های نابارور آن را حرس نمایند تا نور و تابندگی بر سطوح آن بیش از پیش شود.
تخریب سازه و یا کندن درخت از بیخ و بن و یا شاخه بریدن ناحق همانند مصداق شورش خیابانی و یا قهر سیاسی است. پس از ۳۷ سال کارکرد و عملکرد ساختمان و سازه مستحکم، بهره برداران آن هر چند سال یک بار تغییر از طریق فرآیندهای انتخاباتی در اشکال انتقادهای کلامی، لسانی، قلمی و غیر خشونتی نه تنها نیاز است بلکه یک الزام برای حاکمان و دست اندرکاران و نگهبانان آن به شمار می رود. انتخابات پرشور، کم تنش، مشارکت جو و مشارکت آمیز بر دستان بازیگران اصلی آن از جمله مردم، کاندیداها، ناظران و مجریان است. مسئولان باید قدر و منزلت کاندیداها را بدانند.  کاندیداها نه تنها تهدید بلکه یک فرصت طلایی هستند که در قالب بازیکنان دو تیم در زمین بازی سنبل تماشاگران، حامیان و طرفداران را به وجود می آورند؛ فلذا داوران بازی، کمک داوران، فدراسیون و برگزار کنندگان و تامین کنندگان امنیت باید قدر بازیکنان دو تیم را بدانند.
البته بازیکنان باید تحمل آسیب دیدگی، کارت زرد و قرمز داور را داشته باشند و داوران هم بدانند تماشاگران این استادیوم ۸۰ میلیونی، قاضی القضات هفت اقلیم هستند و سوت زدن های ناروا را بخوبی تشخیص می دهند.
آوانتاژ به رقیب را می فهمند و داوران بازی نیز باید تحمل کری های تماشاگران پرشور و ضرب گرفتن آنان را داشته باشند.  معصومیت، مصونیت و الوهیت برای داوران امکان شکل گیری نظرات مردم در انتخابات را میسر نخواهد کرد.
داوران این عرصه ملی باید بتوانند رفتارهای اعتراضی از جمله خشونت و قهر با صندوق آراء را به حوزه تغییرات مسالمت خواه هدایت و مدیریت کنند که در رأس آن پایبندی به قانون، حذف سلیقه و سوگیری بر له و علیه یک تیم از دو تیم در زمین بازی است. پایبندی مجریان و ناظران در همه سطوح از فوقانی تا تحتانی و عدم سوگیری می تواند احساس نابرابری را محو و مستور کند.
صرفاً اجرای قانون حتی قانون بد و ابتر است که این قانون باید برای دولت، مجلس، قوه قضاییه، مجمع تشخیص، شورای نگهبان، خبرگان و سایر نهادهای حکومتی و مردم لازم الاجرا باشد. مردم و رأی دهندگان بدانند با اهمیت ترین بخش وظیفه یک نماینده شایسته، غیر پوپولیستی، تدوین و نظارت بر امنیت قضایی کار شایسته و سند حقوق شهروندی است.
آن نامزدی که یا به جهل یا به عمد چه عامدانه و چه عالمانه وعده کار و شغل به مردم برای اخذ رأی می دهد، سند راهبردی یک کار شایسته را نمی داند.
کار شایسته یعنی حذف پارتی بازی اداری، باندسازی سیاسی و مدیریتی که مصادیق آن استخدام و ارتقاء در نظام استخدامی و انتصابات در همه سطوح جغرافیایی کشور است.
توزیع مناصب شهرستانی پس از انتخابات نه وظیفه نماینده است و نه مبتنی بر اصل شایسته گزینی و شایسته سالاری است.
تا زمانی که رابطه آحاد مردم با مسئولین حکومتی اعم از قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه مبتنی بر یک سند راهبردی تعریف و تبیین نشود، احساس نابرابری، تبعیض و سوت های نابجا در زمین بازی می تواند رفتارهای سیاسی جامعه را بر رویکرد قهر سیاسی یا شورش خیابانی مواجه سازد و این رویکرد تقابلی می تواند سازه این بنای رفیع و درختان این باغ سربلند را با مخاطره مواجه سازد.
به همین خاطر انسان های فرهیخته، نخبه، دانا و علاقمند دائماً بدنبال رفتارهای اصلاحی در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فقهی برای جلوگیری از زلزله های با ریشتر بالا برای حفظ کیان این سازه خواهند بود. امروزه مردم و جوانان متفکر را نباید دست کم گرفت؛ آنانی که حکومت استبدادی  پهلوی را از جا کندند و امام (ره) را از تبعیدگاه به وطن بر گرداندند و درب زندان های مخوف رژیم شاه را شکستند و زندانیان سیاسی فداکار را از سیاه چال های ساواک و کمیته مشترک نجات دادند، می توانند بجای «تحریم» و «اعتراض» و قهر با صندوق رأی، جواب سوت داور تا انتخاب برتر از میان  تایید صلاحیت شدگان برتر را بدهند.
رقیب اصلی رد صلاحیت شدگان ایثارگر، جانباز، رزمنده و خانواده معظم شهدا و انسان های دانشمند فرهیخته نااُمیدی است و هنر مردم پیروزی در زمینی است که توسط سران فرهیخته، دلسوز و اعتدالی کشور طراحی شده است. پیروزی در انتخابات ۷ اسفند بستر ساز پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ خواهد بود.
هنر مردم فهیم کشور آن است، آنانی را که مورد بی مهری قرار گرفته اند در آغوش خود پذیرا باشند و مورد مهر و محبت خویش قرار دهند. هیچ کس نمی تواند رد صلاحیت شدگان انتخابات را از انقلاب و نظام جدا کند.
در اولین گام، مجلس آینده باید با اصلاح قوانین مسئله عدم التزام به اسلام را که همانا کفر محسوب می گردد روشن کند و مصادیق رد صلاحیت را با واژه ها و ادبیات دیگری اصلاح کند و بهانه بدست مفسدین و دشمنان خارجی ندهند که بهترین فرزندان مومن کشور متهم به کفر شوند.
«کفر چو منی گزاف آسان نبود»
« محکم تر از ایمان من ایمان نبود»

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز