پایگاه خبری هفت شهر نیوز
18:37:46 - یکشنبه 17 بهم 1395
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پلاسکوی رودبار
با نگاهی به مناطق روستایی و دور و نزدیک در شهرستان رودبار، ساختمان و ویلاهای سبز شده بر زمین را میتوان دید که اگر کمی اندیشه کنیم ارتباطی میان آنها و فرهنگ شهرستان نمی بینیم. پیشرفتهایی در این چند سال برای شهرستان رودبار حاصل شده که تناسبی بین آنها و زبان، لباس و سنت رودبار […]

با نگاهی به مناطق روستایی و دور و نزدیک در شهرستان رودبار، ساختمان و ویلاهای سبز شده بر زمین را میتوان دید که اگر کمی اندیشه کنیم ارتباطی میان آنها و فرهنگ شهرستان نمی بینیم. پیشرفتهایی در این چند سال برای شهرستان رودبار حاصل شده که تناسبی بین آنها و زبان، لباس و سنت رودبار نیست. ساختمانهای بزرگ و موزون زیادی در اطراف ما وجود دارد که اکثر این ساختمانها ارتباطی با شرایط جغرافیایی و آب و هوایی که در آن بنا میشوند، ندارند.
رودبار در سال ۶۸ در پی حادثه ی زلزله دگرگون شد و سازه های نامحکمش فرو ریخت، که این مهم شروعی برای یک ساخت نمای جدید در رودبار شد. بناهای آباد شده ی فعلی را میتوان یک پلاسکو برای تاریخ و فضای محیطی رودبار دانست که در فعالیتهای ساخت و ساز و برداشت بی رویه، محیط رودبار را به آتش کشیده و روی تاریخ و محیط زیست رودبار آوار شده است. حال عده ی زیادی موجود زنده در زیر این آوار جا مانده اند. درختان زیتونی که آفت گرفته اند و چند سالی میشود که باری روی شاخه های آنان سنگینی نمیکند و در این غم میسوزند، فرهنگی که دگرگون شده و فرو میریزد و جوانان جویای کاری که همانند زیر آوار ماندگان پلاسکو برای ادامه ی حیات دست و پا میزنند. روستاها و شهرهای رودبار در این چند سال دستخوش تغییرات نامتناسب با محیط خود شده اند. ساختمانها و ویلاهای نا موزون و دیوارهای کشیده در جنگلها و باغات و مزارع که توسط متمولین غریبه و بی غم در محیط شهرستان سبز شده اند؛ تناسبی با پیشرفت ندارند. مردم برای فرار از نیازهای مالی و برای داشتن فضای آسایش برای خود و جوانان خود، زمینها و کشتزارهای خود را میفروشند و این منابع غنی در یک تحول ناموزون تبدیل به ویلاها و مکانهای خوش گذرانی برای افرادی ثروتمند در ایامی معدود از سال میشود و در اکثر روزهای سال این مکان ها خالی هستند. همه ی اینها خبر از پلاسکویی جدید میدهند که ظاهرش آبادانی است اما باطنش تخریب فرهنگ و جغرافیای شهرستان و هجرت غریبانه مردم سنتی و نیازمند به شهرهای بزرگ و حاصل آن هجرت نامبارک مردم متمول به روستاهای شهرستان است. پلاسکو حادثه ای بود که تحریق و تخریب، تجمیعی بود برای تقتیل آتش نشانان و تهدید مردم و تفریق یک ساختمان از چندین ساختمانی که برادران ساختمان پلاسکو هستند و هر لحظه احتمال دارد در سوگ برادر خود پلاسکو، بر مردم بریزند و مردمِ روی آوار را در سوگ مردمی که زیر آوار مانده اند، بنشانند. در شرایط کنونی باید پلاسکو را ساختمانی آباد فرض کرد که فرهنگ و سنت را در یک شهرستان ویران میکند و باید دانست پلاسکو اتفاق نیست بلکه شهادت یک فرهنگ و تولد یک فرهنگ دیگر است.

  • محمد گلرخ
  • مهندسی برق و  دانشجوی کارشناسی ارشد نانو تکنولوژی دانشگاه گیلان

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز