پایگاه خبری هفت شهر نیوز
11:00:17 - شنبه 13 خرد 1396
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تلخترین خاطره ام، جان دادن مصدوم زمان چک کردن علائم حیاتی بود
  وقتی پیگیر پوشش خبر تصادف دردناکی بودم. امدادگر جوانی توجه ام را جلب کرد. با اینکه برای کار دیگری سراغ او رفتم مسیر حرفهایمان به جای رسید که حیفم آمد حرفهایش را منتشر نکنم: به گزارش هفت شهر نیوز:علی کوگیر چگینی امدادگر  عضو جمعیت هلال احمر طارم سفلی با درجه امدادگری نجاتگر یکم و […]

 

وقتی پیگیر پوشش خبر تصادف دردناکی بودم. امدادگر جوانی توجه ام را جلب کرد. با اینکه برای کار دیگری سراغ او رفتم مسیر حرفهایمان به جای رسید که حیفم آمد حرفهایش را منتشر نکنم:

به گزارش هفت شهر نیوز:علی کوگیر چگینی امدادگر  عضو جمعیت هلال احمر طارم سفلی با درجه امدادگری نجاتگر یکم و مدرک تحصیلی دیپلم تجربی بود.  ۵ سال به عنوان امدادگر سابقه همکاری با جمعیت هلال احمر را داشت. وقتی به او گفتم دنبال جزییات حادثه ای هستم  در جواب گفت:  کدام حادثه را می گوید ؟

ببخشید حواسم نبود تو کار شما حادثه زیاد پیش میاد!

{در پاسخ برایم شعر خواند}

توی دل یه پرچم سفید
یه هلال سرخ از جنس امید
این نشان آدمای عاشقه
ناجی سخترین دقایقه

شغل سختی دارید؟ نه؟
شغل سخت و نفس گیری است مخصوصا در لحظاتی که حادثه بدی اتفاق افتاده و ما موظفیم که مجروحین حادثه را بیمارستان انتقال دهیم که در این بازه زمانی (از حادثه تا بیمارستان) حیات و حفظ جان مجروح برعهده ما است که مسئولیت  بسیار سختی است.

از حس و حالتون در  صحنه های دلخراش  بفرمایید؟  

بله، در بعضی کارهای امدادی صحنه های دلخراشی رخ می دهد. با دیدن این صحنه ها روح و روان ما بهم می ریزد.

یعنی کنترل احساس سخته؟

کنترل این موضوع بسیار سخت تر از سختی حین عملیات است. اما با این حال کار ما شیرین و لذت بخش است چون به خلق الله خدمت می کنیم و اجر معنوی بالایی دارد .

پس به شغلت علاقه داری؟ صرفا راه تامین درآمد نیست؟

با این صحنه های دلخراش اگر دنبال پول باشید خیلی زود خسته می شوید.  شغل من ارزشمنده بخاطر اینکه وقت و بی وقت، شب و روز ، گرما و سرما برای ما اهمیتی ندارد و در همه لحظات و شرایط آماده و موظف انجام ماموریت هستیم.

بدترین خاطره ای که از ماموریت ها دارید؟ 

ماموریت با صحنه دلخراش زیاد رفتم اما یکی از بدترین خاطره ها مربوط به  برخورد خودروی پراید با بتن های کنار جاده در اتوبان قزوین رشت محدوده دهستان کوگیر بود که سه تن از پنج سرنشین خودروی پراید به محض برخورد خودرو به بتن فوت می شوند اما راننده و نوزاد دو ماهه علائم حیاتی ضعیفی داشتند ولی…

اینقدر تلخه که دوست ندارید ادامه بدید؟

{بعد از چند دقیقه سکوت و با بغض}  داشتم  علائم حیاتی راننده را چک میکردم که فوت شد تا تنها باز مانده این حادثه همان نوزاد دو ماهه باشد که متاسفانه همین نوزاد هم یک ساعت بعد در بیمارستان فوت شد.

در بین این همه حادثه تلخ چرا این خاطره ماندگار شد؟

اینقدر تلخه که هنوز  تمام لحظات و جزییات  دلخراش این حادثه را فراموش نکردم؛ مخصوصا معصومیت نگاه بچه ها.این حادثه در ساعت ۷:۳۰ صبح مرداد ماه ۹۴ رخ داد یک آقا،دو خانم جوان و دو کودک دو ماهه دو قلو فوت شدند.

چکار کنیم این حادثه ها تکرار نشود؟

ما همیشه فکر میرکنیم که حادثه فقط برای دیگران است اما همیشه اینطور نیست. به قول امدادگران حادثه همیشه در کمین است و خبر نمیکند .از مردم عزیز تقاضا دارم در گام اول علم کمک های اولیه را فرا بگیرند که در زمان نیاز استفاده کنند تا آمار مرگ و میر کاهش پیدا کند نه تنها در امر حوادث جاده ای بلکه در تمام عوامل خطر ساز .

به نظر شما چرا در کشور ما آمار تصادفات و آسیب های آن بالاست؟ 

به نظر بنده تصادفات رانندگی  به سه علت اتفاق می افتد:
۱٫ نیروی انسانی
۲٫شرایط آب و هوایی
۳٫ نقص وسیله نقیله

کدام نقش بیشتری دارد؟

نقش نیروی انسانی بسیار بیشتر از سایر عوامل حادثه ساز است که حادثه می آفریند و رانندگان برای کاهش حوادث باید نکات ایمنی که یکی از ملزمات رانندگی است. مانند بستن کمربند ایمنی ، سرعت مجاز ، توجه به علائم رانندگی و … اگر اینها را رعایت کنند  آمار حوادث و تلفات در تصادفات جاده ای کاهش یابد. که میانگین روزانه ۵۰ نفر از هموطنان ما در حوادث جان خود را از دست میدهند .

 چند تصادف به ایستگاه شما گزارش می شود؟

میانگین ماهیانه  ده تا پانزده  حادثه داریم.

سخن پایانی؟

امیدوارم روزی این آمار تاسف بار و وحشتناک را به حداقل برسانیم.

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز