پایگاه خبری هفت شهر نیوز
9:45:30 - جمعه 15 ارد 1396
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فاضلاب به منابع آبی گیلان نفوذ کرد
  بالا بودن سطح آب سفره‌های زیرزمینی همواره به عنوان تهدیدی برای طبیعت استان‌های شمالی محسوب می‌شود، چرا که از شیرابه‌زباله‌ها و سموم به کار رفته در مزارع تا فاضلاب‌های خانگی و صنعتی می‌تواند بر روی سلامت منابع آبی این مناطق اثر گذار باشد. در این راستا نیز چندی پیش مسئولان گیلان در خصوص آلودگی […]

 

بالا بودن سطح آب سفره‌های زیرزمینی همواره به عنوان تهدیدی برای طبیعت استان‌های شمالی محسوب می‌شود، چرا که از شیرابه‌زباله‌ها و سموم به کار رفته در مزارع تا فاضلاب‌های خانگی و صنعتی می‌تواند بر روی سلامت منابع آبی این مناطق اثر گذار باشد. در این راستا نیز چندی پیش مسئولان گیلان در خصوص آلودگی منابع آب زیرزمینی توسط فاضلاب‌ها اظهار نگرانی کردند و اکنون تنها راه برای کنترل این وضعیت را احداث تصفیه‌خانه فاضلاب می‌دانند. حالا در این شرایط که زنگ خطر آلودگی منابع آبی از طریق وضعیت نابسامان انبوه زباله‌ها به صدا درآمده و هنوز راه چاره‌ای برای آن در نظر گرفته نشده، بحث فاضلاب‌های خانگی و صنعتی هم به میان آمده است. موضوعی که حکایت از عرصه تنگ برای محیط زیست گیلان و دیگر استان‌های شمالی دارد.

به گزارش هفت شهر نیوز: سالهاست معضل آلودگی منابع‌آب زیرزمینی با ورود فاضلاب‌های خانگی و صنعتی در استان‌های شمالی بخصوص گیلان مطرح شده اما هنوز چاره‌ای برای آن اندیشیده نشده است. البته در این راستا چند پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب هم به مرحله اجرا درآمد که بزرگترین آن که با کمک تسهیلات بانک جهانی احداث می‌شد که بعد از ۵ سال با اهمال‌کاری متولیان مربوطه به بن بست رسید. در حال حاضر تصفیه‌خانه‌هایی که در گیلان فعال‌ هستند از ظرفیت کمی برخوردارند و دردی از مردم این استان دوا نمی‌کنند. در این راستا، امیر جانبازی رودسری فرماندار شهرستان رودسر می‌گوید:« فاضلاب‌ها از جمله مواردی هستند که به شدت منابع زیست محیطی را تحت الشعاع قرار داده و باعث آلودگی و از بین رفتن آنها می‌شوند که این مسئله سلامت و بهداشت مردم را به خطر می‌اندازد. از این رو اجرای پروژه تصفیه‌خانه و شبکه جمع آوری فاضلاب شهری در زمان بندی مشخص نیازمند مشارکت همه اقشار مختلف مردم و دستگاههای اجرایی شهرستان است تا بتوان از این طریق معضل آلودگی منابع آبی را رفع کرد.»

رودخانه‌های رشت حال خوبی ندارند

با توجه به اینکه سطح سفره‌های آب زیرزمینی در استان‌های شمالی کشور به دلیل بارندگی‌های زیاد بالا است، اگر فاضلاب‌های شهری جمع آوری و ساماندهی نشوند، موجب آلوده شدن این آب‌ها شده و تبعات جبران ناپذیری را برای محیط زیست منطقه به همراه دارند. علاوه بر این ضرورت نیاز به احداث تصفیه خانه زمانی مشخص می‌شود که شهرستان‌های گیلان به عنوان قطب‌های کشاورزی که نقس به سزایی در تولید محصولات کشاورزی دارند، با آلوده شدن سفره‌های آب زیر‌زمینی به وسیله فاضلاب‌ها محصولات کشاورزی با افت شدید کیفیت و میزان برداشت مواجه می‌شوند. بنابراین در حال حاضر در شهرستان‌های رودسر و صومعه سرا مطالعات لازم برای احداث تصفیه خانه صورت گرفته و امید است به زودی عملیات اجرایی هم آغاز شود. علاوه بر این باید احداث تصفیه خانه در تمام شهرستان‌هایی که در معرض تهدید قرار دارند به یک مطالبه مهم تبدیل شود.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی در خصوص معضل فاضلاب در گیلان به خبرنگار «جوان» می‌گوید:« متاسفانه مهمترین دلیل برای اینکه اکنون با این شرایط مواجه شده‌ایم این است که مسئولان از ابتدا برای چنین روزهایی برنامه‌ریزی نکرده بودند. بنابراین این آلودگی‌ها در حال حاضر به مرحله‌‎ای رسیده که باعث دردسر و ایجاد مشکلات برای مردم شده است.» منوچهر جمالی با اشاره به اینکه رودخانه هایی که در شهر رشت وجود دارد، از جمله رودخانه‌های زرد جوب و گوهر رود در شرایط خوبی نیستند، می‌افزاید:«مسئولان زمانی با استفاده از تسهیلات بانک جهانی برنامه ای داشتند که وضعیت فاضلاب‌های شهر رشت و دیگر شهرهای استان را سامان دهی کنند. اما متاسفانه این پروژه کامل نشد و اسیر رکودی چند ساله است. »

حالا با این شرایط که زنگ بحران در مناطق شمالی کشور در خصوص آلودگی منابع‌آب زیرزمینی به صدا در آمده است، ضروریست، مسئولان به سرعت برای احداث تصفیه‌خانه چاره‌ای بیندیشند تا بیش از این سفره‌های زیر زمینی آلوده نشود. نماینده مردم رودبار در مجلس در این خصوص می‌گوید:« اگر قرار باشد زمان بگذرد و نتوانیم کاری کنیم، مشکلات دوچندان می شود. به هرحال در کل دنیا از فاضلاب استفاده می‌شود. با تصفیه آن و انتقالش در سیستم آب غیر شرب می‌تواند کمک بزرگی برای صرفه جویی منابع آبی کنیم.»

جمالی ادامه می‌دهد:« با توجه به بحرانی که در خصوص کمبود منابع آبی و خشکسالی پیش روی کشور هست، ضروریست از منابع آب شیرین بیشترین بهره را ببریم. در حال حاضر با توجه به اینکه میزان بارندگی در استان گیلان بالا هست، اما آنطور که باید و شاید نمی‌توانیم منابع آبی را ذخیره کنیم. و باید به سمتی برویم که علاوه بر سد سازی بتوانیم منابع آبی استفاده شده را به نحوی درست دوباره به چرخه مصرف برگردانیم. از این رو احداث تصفیه خانه بهترین گزینه است.»

روزنامه جوان

تبليغات
هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهر نیوز هفت شهرنیوز هفت شهر نیوز